UFD East 2022

      Updated: 2022-08-09 20:21:29


Marathon Men

Pos Name License Team Points Gap 1-MM
Top 30
2-RR66
Top 30
3-RR
Top 30
4-LB
Top 30
5-SM
Top 30
6-KP
Top 30
1 THIELE, Chris Granada Cyclery 293 41 (6th) 44 (5th) 51 (3rd) 47 (4th) 55 (2nd) 55 (2nd)
2 MILLER, Daniel Pastaria Big Shark 240 53 60 (1st) 60 (1st) 60 (1st) 60 (1st)
3 DRACKERT, Michael None 170 123 55 (2nd) 55 (2nd) 60 (1st)
4 BRUCE, Ryan CycleWerx Thedavidhasselhoff5 161 132 41 (6th) 38 (7th) 38 (7th) 44 (5th)
5 BASS, Ricky Momentum Racing 101 192 27 (12th) 33 (9th) 41 (6th)
6 SIMONSON, Lawrence Walt's Bike Shop 80 213 29 (11th) 51 (3rd)
7 SCHELLENBERGER, Kurt Walt's Bike Shop / Log Boat Brewing 79 214 35 (8th) 44 (5th)
8 BART, Robert Saint Louis Cycling Club 71 222 33 (9th) 38 (7th)
9 BOYCE, Wesley None 60 233 60 (1st)
10 PLOCH, Chris Swim Bike Run/QIKCOVER 55 238 55 (2nd)
11 SULLIVAN, Eric 55 238 55 (2nd)
12 THIERRY, Mark None 51 242 51 (3rd)
13 FAHRENHORST, Tom None 51 242 51 (3rd)
14 WADLOW, Brad 51 242 51 (3rd)
15 MITCHELL, Trevor Momentum Cycles 51 242 51 (3rd)
16 BECKERMANN, Mike None 50 243 10 (21st) 11 (20th) 29 (11th)
17 ROBINSON, Mitchell None 47 246 47 (4th)
18 GATTO, Vince Big Shark 47 246 47 (4th)
19 ROSSI, Matt Soulcraft 47 246 47 (4th)
20 CASE, Corey None 47 246 47 (4th)
21 COLLINS, Gary Team Wood N Wave 47 246 47 (4th)
22 HARISBERGER, Christoph None 44 249 44 (5th)
23 OBERWEATHER, Jesse None 44 249 44 (5th)
24 OTTO, Dave 44 249 44 (5th)
25 HEADRICK, John SKETCHY LINES RACING 44 249 23 (14th) 21 (15th)
26 KAKOURIS, Tim South Side Cyclery 41 252 41 (6th)
27 JOHNSON, Matt 41 252 41 (6th)
28 THOMPSON, Jim None 41 252 41 (6th)
29 DOUGLAS, Jason None 38 255 38 (7th)
30 RYBAR, Adam Cannonball - Hub Racing 38 255 38 (7th)
31 ANDERSON, Brad None 38 255 38 (7th)
32 ANDERHALTER, Jon None 35 258 35 (8th)
33 WHITE, Collin None 35 258 35 (8th)
34 BUSENBARK, Brock 35 258 35 (8th)
35 WOLKENFELD, Ben None 35 258 35 (8th)
36 FRIZZELL, Jeff None 35 258 35 (8th)
37 READ, Ryan None 33 260 33 (9th)
38 LINDAMAN, Daniel Tryathletics 33 260 33 (9th)
39 RUNYON, Gabe 33 260 33 (9th)
40 RINDA, Ed None 33 260 33 (9th)
41 BIGGS, Andrew None 31 262 31 (10th)
42 WILLERT, Bryan None 31 262 31 (10th)
43 MATYAS, Jason None 31 262 31 (10th)
44 BUSENBARK, Chase 31 262 31 (10th)
45 EARWOOD, John Tryathletics 31 262 31 (10th)
46 BOMMELJE, Josh None 31 262 31 (10th)
47 ROMISCH, David None 29 264 29 (11th)
48 SQUIRES, Jim None 29 264 29 (11th)
49 STEPHENSON, Louis 29 264 29 (11th)
50 VORCE, Joe Truman Lake Racing 29 264 29 (11th)
51 SUTHERLAND, Mike 27 266 27 (12th)
52 GRUMKE, Mark None 27 266 27 (12th)
53 ANDERSON, Rob None 25 268 25 (13th)
54 BUSENBARK, Chad 25 268 25 (13th)
55 STINSON, Greg 23 270 23 (14th)
56 PAPE, Dennis None 21 272 21 (15th)
57 HARISBERGER, Christoph "Harry" None 19 274 19 (16th)
58 MULLINS, Jeremy 19 274 19 (16th)
59 GERINGER, Brian None 17 276 17 (17th)
60 THURMAN, Sean 17 276 17 (17th)
61 SINDELAR, Francis Christian cycling 15 278 15 (18th)
62 HARTMAN, Matthew 15 278 15 (18th)
63 ZHELEV, Veni None 13 280 13 (19th)
64 BREWER, Daniel 13 280 13 (19th)
65 CLERVI, Art None 11 282 11 (20th)
66 BOTTS, Sam Walt's Bike Shop/Logboat Brewing 9 284 9 (22nd)
67 LAIDERMAN, Brian OPC 8 285 8 (23rd)


Marathon Women

Pos Name License Team Points Gap 1-MM
Top 30
2-RR66
Top 30
3-RR
Top 30
4-LB
Top 30
5-SM
Top 30
6-KP
Top 30
1 LESSNER, Emily None 120 60 (1st) 60 (1st)
2 CARRIER, Katlyn None 120 60 (1st) 60 (1st)
3 VETTER DREIER, Molly MoveUp Offroad 115 5 55 (2nd) 60 (1st)
4 BERRY, Molly Trailhead Racing 111 9 60 (1st) 51 (3rd)
5 MITCHELL, Mindy None 110 10 55 (2nd) 55 (2nd)
6 PHEGLEY, Missy None 94 26 47 (4th) 47 (4th)
7 EHRLICH, Renee Team Mack 76 44 38 (7th) 38 (7th)
8 ROWLAND, Barbara Team Terrain 76 44 35 (8th) 41 (6th)
9 SMITH, Angela South Side Cycling Club 55 65 55 (2nd)
10 MURTHA, Tina 55 65 55 (2nd)
11 NEWMAN, Brittany 51 69 51 (3rd)
12 HOUSEMAN, Lara 44 76 44 (5th)
13 MYERS, Stephanie None 44 76 44 (5th)
14 VELIUS, Megan 41 79 41 (6th)


Cat 1 Men 19-29

Pos Name License Team Points Gap 1-MM
Top 30
2-RR66
Top 30
3-RR
Top 30
4-LB
Top 30
5-SM
Top 30
6-KP
Top 30
1 ESCOBAR, Miguel KEFI Racing Team 175 60 (1st) 55 (2nd) 60 (1st)
2 OKENFUSS, Jon Maplewood 110 65 55 (2nd) 55 (2nd)
3 STAMBAUGH, Philip Walts/Logboat racing 60 115 60 (1st)
4 KUKLA, Brian None 60 115 60 (1st)
5 ARNZEN, Aaron Cyclewerx Adventure Team 60 115 60 (1st)
6 CUNNINGHAM, Austin None 55 120 55 (2nd)
7 SWITZER, Mason Velo Force 55 120 55 (2nd)
8 ASENCIO, Jorge Columbia land care 51 124 51 (3rd)
9 VORCE, Joe None 47 128 (DNF) 47 (4th)


Cat 1 Men 30-39

Pos Name License Team Points Gap 2-RR66
Top 30
3-RR
Top 30
4-LB
Top 30
6-KP
Top 30
1 CHAVEZ, Alejandro DRJ Racing 170 55 (2nd) 60 (1st) 55 (2nd)
2 BOURISAW, James None 60 110 60 (1st)
3 BOYCE, Wesley Move Up Off-Road p/b Bike Stop 60 110 60 (1st)
4 DENNISON, Samuel Stanky Creek Cycling 60 110 60 (1st)


Cat 1 Men 40-49

Pos Name License Team Points Gap 1-MM
Top 30
2-RR66
Top 30
3-RR
Top 30
4-LB
Top 30
5-SM
Top 30
6-KP
Top 30
1 BIERMANN, Wesley DRJ Racing 226 51 (3rd) 60 (1st) 60 (1st) 55 (2nd)
2 VALIN, Lars DRJ RACING 208 18 47 (4th) 55 (2nd) 55 (2nd) 51 (3rd)
3 GORDON, Micah None 115 111 60 (1st) 55 (2nd)
4 RINES, John None 111 115 51 (3rd) 60 (1st)
5 LANGWORTHY, Jonathan None 107 119 47 (4th) 60 (1st)
6 JOHNSON, Joshua None 106 120 55 (2nd) 51 (3rd)
7 WILKINS, Zach Wooden Wave 60 166 60 (1st)
8 WAGEN, Jaques Route 66 Cycles 55 171 55 (2nd)
9 BOURISAW, James None 47 179 47 (4th)
10 LARS, Valin None 44 182 44 (5th)
11 PLOCH, Chris None 44 182 44 (5th)


Cat 1 Men 50+

Pos Name License Team Points Gap 1-MM
Top 30
2-RR66
Top 30
3-RR
Top 30
4-LB
Top 30
5-SM
Top 30
6-KP
Top 30
1 MCMANEMY, Dan Trailhead Racing 226 60 (1st) 51 (3rd) 60 (1st) 55 (2nd)
2 ARNOLD, Bob DRJ Racing 225 1 55 (2nd) 55 (2nd) 55 (2nd) 60 (1st)
3 WATKINS, Wes 360 Racing 180 46 60 (1st) 60 (1st) 60 (1st)


Cat 1 Women

Pos Name License Team Points Gap 4-LB
Top 30
1 WHEELER, Audrey 60 60 (1st)


Cat 2 Junior Men 15-18

Pos Name License Team Points Gap 1-MM
Top 30
2-RR66
Top 30
3-RR
Top 30
4-LB
Top 30
5-SM
Top 30
6-KP
Top 30
1 JOHNSON, Riley None 170 55 (2nd) 55 (2nd) 60 (1st)
2 LEMBKE, Carter None 120 50 60 (1st) 60 (1st)
3 BAUM, Kellen None 115 55 55 (2nd) 60 (1st)
4 MELTON, Brody NICA Rockwood Composite 60 110 60 (1st)
5 MAGERS, Isaac 60 110 60 (1st)
6 DECKARD, Jaxson None 51 119 51 (3rd)
7 GOFF, Bryce None 47 123 47 (4th)


Cat 2 Junior Women 15-18

Pos Name License Team Points Gap 5-SM
Top 30
1 SUTHERLAND, Sydney None 60 60 (1st)


Cat 2 Men 19-29

Pos Name License Team Points Gap 1-MM
Top 30
2-RR66
Top 30
5-SM
Top 30
1 PUMMILL, Aaron None 120 60 (1st) 60 (1st)
2 HELMKA, Ryan None 60 60 60 (1st)
3 WHITE, Collin None 55 65 55 (2nd)


Cat 2 Men 30-39

Pos Name License Team Points Gap 1-MM
Top 30
2-RR66
Top 30
3-RR
Top 30
4-LB
Top 30
5-SM
Top 30
1 EVANS, Justin None 60 60 (1st)
2 MITCHELL, Trevor Momentum 60 60 (1st)
3 CHISUM, Aaron Cyclex 60 60 (1st)
4 MILLER, Nate 60 60 (1st)
5 STOCKWELL, Joshua None 60 60 (1st)
6 FELDMANN, Jeremiah DRJ Racing 55 5 55 (2nd)
7 VERBARG, Will 55 5 55 (2nd)
8 OBERWEATHER, Jesse None 55 5 55 (2nd)
9 ZELASKO, Josh None 51 9 51 (3rd)
10 RITZO, Brandon None 51 9 51 (3rd)


Cat 2 Men 40-49

Pos Name License Team Points Gap 1-MM
Top 30
2-RR66
Top 30
3-RR
Top 30
4-LB
Top 30
5-SM
Top 30
6-KP
Top 30
1 GOFF, Nathan None 216 41 (6th) 55 (2nd) 60 (1st) 60 (1st)
2 CHAVEZ, Jose DRJ Racing 200 16 51 (3rd) 51 (3rd) 47 (4th) 51 (3rd)
3 HOUSEMAN, Brad 40K Racing 120 96 60 (1st) 60 (1st)
4 FRANKLIN, Jonathan None 110 106 55 (2nd) 55 (2nd)
5 WEBB, Keith None 110 106 55 (2nd) 55 (2nd)
6 SWEARINGEN, Gary DRJ Racing 60 156 60 (1st)
7 RIPPEY, Christopher None 55 161 55 (2nd)
8 RAMON, Scott None 51 165 51 (3rd)
9 ERSCHEN, Ben 51 165 51 (3rd)
10 JACKSON, Rance None 47 169 47 (4th)
11 NELSON, James 2 Timing Guys Pfoodman 47 169 47 (4th)
12 HOPKINS, Scott Parkside Cycle 47 169 47 (4th)
13 DANIELS, Brad None 44 172 44 (5th)
14 TIPTON, John 44 172 44 (5th)
15 WURST, Alan 41 175 41 (6th)
16 COX, Tyler 38 178 38 (7th)


Cat 2 Men 50+

Pos Name License Team Points Gap 1-MM
Top 30
2-RR66
Top 30
3-RR
Top 30
4-LB
Top 30
5-SM
Top 30
6-KP
Top 30
1 GILKESON, David None 222 60 (1st) 47 (4th) 60 (1st) 55 (2nd)
2 MCBRIDE, Brian None 166 56 51 (3rd) 55 (2nd) 60 (1st)
3 BRUNNQUELL, John Trailhead Racing 166 56 55 (2nd) 51 (3rd) 60 (1st)
4 NOBLE, Danny None 60 162 60 (1st)
5 BOTTS, Sam Walt's Bike Shop/Logboat Brewing 60 162 60 (1st)
6 FINLEY, Rick None 55 167 55 (2nd)
7 SCRUGGS, Sam 55 167 55 (2nd)
8 WILLIS, David None 51 171 51 (3rd)
9 CUDDIHEE, Michael 51 171 51 (3rd)
10 SCHOMAKER, Jody None 51 171 51 (3rd)
11 DONATTI, Guillermo None 47 175 47 (4th)
12 ADAMS, Alan None 47 175 47 (4th)
13 CRIST, Ken 47 175 47 (4th)


Cat 2 Men 60+

Pos Name License Team Points Gap 2-RR66
Top 30
3-RR
Top 30
4-LB
Top 30
5-SM
Top 30
6-KP
Top 30
1 KLUTENKAMPER, Larry None 282 60 (1st) 51 (3rd) 60 (1st) 51 (3rd) 60 (1st)
2 VREVEN, Darbin solarboy racing 252 30 55 (2nd) 44 (5th) 51 (3rd) 47 (4th) 55 (2nd)
3 LONG, Doug None 120 162 60 (1st) 60 (1st)
4 VANGILDER, Larry None 110 172 55 (2nd) 55 (2nd)
5 SCHWANTNER, James 55 227 55 (2nd)
6 VANSOOY, John Blue River Bicycle Club 47 235 47 (4th)
7 HAFNER, Jim 47 235 47 (4th)


Cat 2 Women

Pos Name License Team Points Gap 1-MM
Top 30
2-RR66
Top 30
4-LB
Top 30
5-SM
Top 30
1 GOFF, Breanna None 115 55 (2nd) 60 (1st)
2 MOSTAFFA, Keira None 106 9 51 (3rd) 55 (2nd)
3 WILKERSON, Jessica None 60 55 60 (1st)
4 MITCHELL, Mindy Momentum 60 55 60 (1st)
5 SUTHERLAND, Jennifer None 60 55 60 (1st)
6 STEVENS, Anne 55 60 55 (2nd)
7 BRADSHAW, Jenn Truman Lake Adventure Club 51 64 51 (3rd)


Cat 3 Men 19-29

Pos Name License Team Points Gap 1-MM
Top 30
3-RR
Top 30
4-LB
Top 30
6-KP
Top 30
1 DANIELS, Ronny None 60 60 (1st)
2 FROELIGER, Wil None 60 60 (1st)
3 MAAG, Eric 60 60 (1st)
4 TAYLOR, Tommy None 60 60 (1st)
5 HELMKA, Ryan None 55 5 55 (2nd)
6 KESSLER, Linus 55 5 55 (2nd)
7 SHENBERG, Brent None 55 5 55 (2nd)
8 KAUFMANN, Tommy XCKC DEVO 51 9 51 (3rd)
9 AGER, Ronald 51 9 51 (3rd)
10 OWENS, Tanner Feral 47 13 47 (4th)
11 LITTLEPAGE, Zealand None 44 16 44 (5th)


Cat 3 Men 30-39

Pos Name License Team Points Gap 1-MM
Top 30
2-RR66
Top 30
3-RR
Top 30
4-LB
Top 30
5-SM
Top 30
6-KP
Top 30
1 HELVEY, John None 60 60 (1st)
2 RONZIO, Matt None 60 60 (1st)
3 GOLDEN, Tim None 60 60 (1st)
4 FARRIS, Kaya 60 60 (1st)
5 STEVENS, Mason None 60 60 (1st)
6 JOHNSON, Mitchell None 60 60 (1st)
7 CLUTTER, Tom None 55 5 55 (2nd)
8 WASHBURN, Ben None 55 5 55 (2nd)
9 PAGE, Matt None 55 5 55 (2nd)
10 DEE, Dylan None 55 5 55 (2nd)
11 RITZO, Brandon None 51 9 51 (3rd)
12 SAPP, Corey None 51 9 51 (3rd)
13 NIEDBALSKI, Kevin None 51 9 51 (3rd)
14 PATRIE, Jason Walt's/ Logboat Brewing 47 13 47 (4th)
15 MUNZE, Corey None 47 13 47 (4th)
16 LEMA, Russell None 47 13 47 (4th)


Cat 3 Men 40-49

Pos Name License Team Points Gap 1-MM
Top 30
2-RR66
Top 30
3-RR
Top 30
4-LB
Top 30
5-SM
Top 30
6-KP
Top 30
1 MEDINA, Gabe Handske 212 55 (2nd) 51 (3rd) 55 (2nd) 51 (3rd)
2 CASTELLO, Michael None 107 105 60 (1st) 47 (4th)
3 DECKARD, Jared None 60 152 60 (1st)
4 COFFMAN, Devin None 60 152 60 (1st)
5 PEREZ, Marco 60 152 60 (1st)
6 SUTHERLAND, Jason None 60 152 60 (1st)
7 HIGGINS, Mike None 60 152 60 (1st)
8 DUNN, Jon None 55 157 55 (2nd)
9 MCKELVEY, Bill None 55 157 55 (2nd)
10 NOLAND, Dusty Truman Lake Racing 55 157 55 (2nd)
11 SABENS, Andrew None 55 157 55 (2nd)
12 CASTRO, James 51 161 51 (3rd)
13 MORTON, Jeremy None 51 161 51 (3rd)
14 MULHOLLAND, Jason None 47 165 47 (4th)
15 GRIFFIN, Scott 44 168 44 (5th)
16 GLAUS, Gordon Cyclewerx 44 168 44 (5th)
17 KOETTING, Matt None 41 171 41 (6th)


Cat 3 Men 50+

Pos Name License Team Points Gap 1-MM
Top 30
2-RR66
Top 30
3-RR
Top 30
4-LB
Top 30
5-SM
Top 30
6-KP
Top 30
1 JACQUEZ, Craig None 221 60 (1st) 55 (2nd) 55 (2nd) 51 (3rd)
2 JACOBY, Chris None 120 101 60 (1st) 60 (1st)
3 HONEY, Gary None 106 115 51 (3rd) 55 (2nd)
4 BELDING, Scott None 99 122 55 (2nd) 44 (5th)
5 HASTY, Rick None 60 161 60 (1st)
6 MCMAHAN, Mike 60 161 60 (1st)
7 MARTIN, Robert Big Shark 60 161 60 (1st)
8 HADLEY, Scott CASUAL RACING 55 166 55 (2nd)
9 RUSSELL, Randy None 51 170 51 (3rd)
10 LAVELLE, Bob 47 174 47 (4th)
11 FASCIOTTI, Jim None 47 174 47 (4th)
12 DELLI, Cristiano 41 180 41 (6th)
13 KESSLER, Matt 38 183 38 (7th)


Cat 3 Women

Pos Name License Team Points Gap 2-RR66
Top 30
3-RR
Top 30
4-LB
Top 30
5-SM
Top 30
6-KP
Top 30
1 SLAGO, Amy None 115 60 (1st) 55 (2nd)
2 BRADSHAW, Jenn Truman Lake Racing 115 55 (2nd) 60 (1st)
3 MOSTAFFA, Keira Truman Lake Racing 60 55 60 (1st)
4 FEIT, Kate 60 55 60 (1st)
5 MULHOLLAND, Carlen None 60 55 60 (1st)
6 CASTELLO, Kimberly None 55 60 55 (2nd)
7 MARTIN, Aletta Big Shark 55 60 55 (2nd)
8 HAHNE, Renee None 51 64 51 (3rd)
9 BAUM, Collen 51 64 51 (3rd)
10 GRIFFIN, Amy 47 68 47 (4th)
11 STAROSTKI, Jillian 44 71 44 (5th)
12 PHILLIPS, Brittania 41 74 41 (6th)
13 CASTELLO, Kimmy 38 77 38 (7th)
14 AGER, Nicole 35 80 35 (8th)


Kids

Pos Name License Team Points Gap 1-MM
Top 30
2-RR66
Top 30
3-RR
Top 30
5-SM
Top 30
6-KP
Top 30
1 SUTHERLAND, Lincoln None 102 55 (2nd) 47 (4th)
2 EICHLER, Leo None 60 42 60 (1st)
3 MCMANEMY, Anna None 60 42 60 (1st)
4 SMITH, Skyler None 60 42 60 (1st)
5 CASTEEL, Logan None 60 42 60 (1st)
6 MULHOLLAND, Wiley None 60 42 60 (1st)
7 EICHLER, Barrett None 55 47 55 (2nd)
8 BURDEAU, Osage None 55 47 55 (2nd)
9 SMITH, Sophia Team Noah 55 47 55 (2nd)
10 COMER, Patrick None 51 51 51 (3rd)
11 BURDEN, Ezra None 51 51 51 (3rd)
12 SMITH, Skylar None 51 51 51 (3rd)
13 BRUCE, Averie Cyclewerx 51 51 51 (3rd)
14 BURDEN, Sam None 47 55 47 (4th)
15 BRUCE, Harper Cyclewerx 47 55 47 (4th)
16 BURDEN, Theo None 44 58 44 (5th)
17 SANDERS, Trey None 44 58 44 (5th)


Junior Boys 15-18

Pos Name License Team Points Gap 2-RR66
Top 30
3-RR
Top 30
5-SM
Top 30
6-KP
Top 30
1 KAKOURIS, Elijah South Side Cyclery 60 60 (1st)
2 WHITEHILL, Truett TBD 60 60 (1st)
3 ELGIN, Jaden None 60 60 (1st)
4 HIGGINS, Jacob None 60 60 (1st)
5 KALISIAK, Shawn None 55 5 55 (2nd)
6 SHAW, Kaid None 55 5 55 (2nd)
7 COELLO, Cesar A Mudcats 55 5 55 (2nd)
8 GOFF, Bryce None 51 9 51 (3rd)


Junior Boys 10-14

Pos Name License Team Points Gap 1-MM
Top 30
2-RR66
Top 30
3-RR
Top 30
4-LB
Top 30
5-SM
Top 30
6-KP
Top 30
1 NOLAND, Gabe None 180 60 (1st) 60 (1st) 60 (1st)
2 FLUTY, Jett None 176 4 38 (7th) 47 (4th) 44 (5th) 47 (4th)
3 KAUFMANN, Tommy None 161 19 51 (3rd) 55 (2nd) 55 (2nd)
4 CASTEEL, Caden None 130 50 35 (8th) 51 (3rd) 44 (5th)
5 MCMILLIN, Clay None 92 88 41 (6th) 51 (3rd)
6 SIMONSON, Liam None 88 92 47 (4th) 41 (6th)
7 CASTELLO, Hunter St.Charles Composite/Bears 88 92 44 (5th) 44 (5th)
8 WILLIS, Judah None 60 120 60 (1st)
9 ELGIN, Jaden 60 120 60 (1st)
10 MULHOLLAND, Waylon SEMO Mudcats 60 120 60 (1st)
11 O'NEAL, Kypton None 55 125 55 (2nd)
12 WHITEHILL, Levi TBD 55 125 55 (2nd)
13 BUSENBARK, Brock 55 125 55 (2nd)
14 MULHOLLAND, Walker SEMO Mudcats 55 125 55 (2nd)
15 BUTLER, Alastair 51 129 51 (3rd)
16 GINGRICH, Adam None 51 129 51 (3rd)
17 DANIELS, Ethan None 47 133 47 (4th)
18 WHITE, Cooper 47 133 47 (4th)
19 SCHAEFFER, Sawyer None 44 136 44 (5th)
20 CASTELLO, Landen None 41 139 41 (6th)
21 CASTALO, Landen 41 139 41 (6th)
22 GINGRICH, Alex None 38 142 38 (7th)


Junior Boys 10U

Pos Name License Team Points Gap 1-MM
Top 30
2-RR66
Top 30
3-RR
Top 30
1 CASTEEL, Logan None 115 55 (2nd) 60 (1st)
2 SCHAEFFER, Griffin None 60 55 60 (1st)
3 MCMANEMY, Meriel None 60 55 60 (1st)
4 DECKARD, Joey None 51 64 51 (3rd)


Junior Girls 15-18

Pos Name License Team Points Gap 1-MM
Top 30
2-RR66
Top 30
5-SM
Top 30
6-KP
Top 30
1 HARISBERGER, Chloe None 60 60 (1st)
2 DIRNBERGER, Lucy South Side Cyclery 60 60 (1st)
3 MOSTAFFA, Keira None 60 60 (1st)
4 CRAIG, Addison SEMO Mudcats 60 60 (1st)


Junior Girls 10-14

Pos Name License Team Points Gap 1-MM
Top 30
2-RR66
Top 30
3-RR
Top 30
4-LB
Top 30
5-SM
Top 30
6-KP
Top 30
1 WEIS, Marlowe None 240 60 (1st) 60 (1st) 60 (1st) 60 (1st)
2 CHASE, Brinley None 213 27 51 (3rd) 60 (1st) 55 (2nd) 47 (4th)
3 KOETTING, Nora None 60 180 60 (1st)
4 HARISBERGER, Chloe None 55 185 55 (2nd)
5 SUTTERER, Brooke semo mudcats 55 185 55 (2nd)
6 HUFF, Emily None 51 189 51 (3rd)

+N - Bonus Points added to Points for Place.


Point Structures

Regular Races Scored with Regular
1-10:60555147444138353331
11-20:29272523211917151311
21-30:10987654321
  • 6-KP
  • 5-SM
  • 4-LB
  • 3-RR
  • 2-RR66
  • 1-MM


Tie Breaking Rules

If two or more riders are tied on points, the following rules are applied in sequence until the tie is broken:

  1. number of 1st, 2nd, 3rd, 4th then 5th place finishes
  2. if still a tie, use finish position in most recent event

Powered by CrossMgr